Dyskopatia - Dyskopatia, metody leczenia

MEDserwis.pl > Dyskopatia >Dyskopatia, metody leczenia

Dyskopatia, metody leczenia

Choroba dyskowa kręgosłupa (wypadnięcie jądra miażdżystego, przepuklina jądra miażdżystego, wypadnięcie dysku) dotyczy przede wszystkim kręgosłupa lędźwiowego. Wypadnięciu jądra miażdżystego do kanału kręgowego towarzysza bóle odcinka lędźwiowego oraz bóle korzeniowe promieniujące z różnym nasileniem do kończyny dolnej. Oprócz dolegliwości bólowych stwierdza się ograniczenie ruchomości kręgosłupa lędĄwiowego i często objawy osłabienia czucia na kończynie związane z uciskiem na korzonek nerwowy.
Rozpoznanie stawiamy na podstawie charakterystycznego wywiadu chorobowego, przeglądowych i czynnościowych zdjęć RTG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Najczęściej leczenie rozpoczynamy od leczenia zachowawczego. Przebiega ono w dwóch fazach: pierwszej - polegającej na odciążeniu kręgosłupa w pozycji leżącej, zastosowaniu wyciągu miednicowego, delikatnych masaży kręgosłupa, podaniu leków przeciwzapalnych (majamil, profenid, aspiryna, pylargina itp.) ewentualnie fizykoterapii. W większości przypadków uzyskujemy w ten sposób znaczną poprawę. Po ustąpieniu dolegliwości rozpoczynamy drugą fazę leczenia polegającą na wzmocnieniu mięśni, aby zapobiec nawrotom choroby. Stosujemy wtedy gimnastykę w pozycji leżącej i pływanie przede wszystkim stylem grzbietowy. Kontynuujemy również fizykoterapię. Przy braku poprawy wykonujemy tomografię komputerową lub MRI kręgosłupa, tak, aby ustalić dokładnie poziom: "wypadniętego dysku".
Leczenie operacyjne wykonujemy w znieczuleniu ogólnym w ułożeniu chorego na brzuchu. Polega ono na wykonaniu dojścia do kanału kręgowego w linii wyrostków kolczystych (od tyłu), następnie wycięciu fragmentu łuku kręgu wraz z fragmentem wyrostka stawowego i dotarciu do kanału kręgowego. Tam po odsunięciu, najczęściej do środka, korzenia nerwowego usuwamy wypadnięty do kanału kręgowego fragment jądra miażdżystego. Ponieważ wypadnięciu jądra miażdżystego towarzyszy obniżenie wysokości krążka międzykręgowego dokonujemy jednocześnie odciążenia korzenia nerwowego w tak zwanym zachyłku korzeniowym. Zapobiec to ma póĄniejszym objawom ciasnoty korzeniowej. Kontrolujemy dokładnie ranę operacyjną, układamy na worek oponowy fragment tłuszczu lub płatek gąbki fibrynowej i zszywamy ranę operacyjną.
Po operacji chory pozostaje w pozycji leżącej około 2-3 dni. W tym czasie może leżeć na plecach, odwracać się na boki, powinien wykonywać dużo ruchów nogami, nie powinien jednak leżeć na brzuchu, ponieważ ta pozycja wywołuje przeciążenie w miejscu operacji. W zależności od stanu ogólnego i dolegliwości bólowych, chorego pionizujemy w 2-3-4 dobie po operacji. Zezwalamy na chodzenie z rehabilitantem, wykonywanie ćwiczeń, przede wszystkim mięśni brzucha w pozycji leżącej. Po zagojeniu rany chory powinien chodzić codziennie na basen i pływać około 30-45 minut dziennie. Powinien również wykonywać codziennie ćwiczenia mięśni brzucha (około 30 minut dziennie). Przez pierwszych 4-6 tygodni powinien unikać długiego siedzenia na przykład w samochodzie, ponieważ może to nasilić bóle kręgosłupa. Jeżeli musi siedzieć to najlepsza jest pozycja półsiedząca.

Dyskopatia

 

Aktualności

Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej

Klinika Leczenia Jąkania zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte dla osób jąkających w Krakowie. więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Skuteczna Terapia JÄ…kania

Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl